ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „АЦО ШОПОВ“ СКОПЈЕ

Завршена еко акција за собирање на пластична амбалажа

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Како дел од предвидените активности на Еко-проектот во ООУ,,Ацо Шопов” се одржа собирна акција на пластична амбалажа во периодот од 18.9.2018 до 27.9.2018 година во соработка со ЈП,,Комунална хигиена,,-Скопје.Завршен акцент на спроведената акција се одвиваше преку пригодна приредба проследена со песни игри и драматизација со еко содржини подготвена од учениците со своите наставници и аниматори од ЈКП.При тоа директорот на ова претпријатие г-дин Абдусамед Шабани со свој говор ги поздрави учениците –учесници во акцијатаи при тоа им подели пригодни подароци ,140 блузи со логото КХС ,подароци од типот школски дидактички материјал на децата кои несебично се потрудија да соберат што повеќе шишиња,а со тоа да се намали отпадот околу нив.Оваа акција ја поздрави и градоначалникот на општина Бутел г- дин Велимир Смилевски кој ја поздрави оваа иницијатива и рече во иднина што повеќе вакви еко-содржини да се секојдневие на најмладите генерации.На најуспешното одделение 5в чиј одделенски раководител е наставничката Олгица Џоровска кое собра најмногу пластична амбалажа ,претставникот од театарот за деца и младинци им додели влезници за посета на театарот и следење на една театарска претстава.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”3104,3105,3106,3107,3108,3109,3110,3111,3112,3113,3114,3115,3116,3117″ img_size=”200×100″][/vc_column][/vc_row]

Националната веб-платформа за образование

ОПШТИНА БУТЕЛ

Календар
мај 2024
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Следете не