ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „АЦО ШОПОВ“ СКОПЈЕ

Светскиот ден на храната

      Светскиот ден на храната традиционално се одбележува во ООУ Ацо Шопов со цел јакнење на свесносноста за правилен начин на исхрана . Градоначалникот Дарко Костовски присуствуваше на настанот. Драг гостин беше нутриционистот Цвета Динева која одржа интерактивна работилница со учениците. Соработката продолжува со училиштето Лазар Танев кои заедно со учениците приготвија вкусни и здрави јадење. Традиционално одлична соработка имаме и со ресторанот Бајка кои беа дел од настанот. Особено е важно од мали нозе да се создадат навики за консумирање на здрава храна која игра голема улога во правилниот раст и развој. Уште еднаш потсетуваме дека здравата храна не прави енергетски посилни, посконцентрирани и спремни да одговориме на новите предизвици. Како образовна институција вложуваме многу во знаење на учениците, но и креираме здрави личности. На глобално ниво се поалармантни се проблемите од нездравиот начин на исхрана, реагираме навремено.

 

 

 

 

Националната веб-платформа за образование

ОПШТИНА БУТЕЛ

Календар
мај 2024
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Следете не