ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „АЦО ШОПОВ“ СКОПЈЕ

“ПЕСНИ ЗА ЕГЕЈОТ” и “РАСКАЗИ ЗА ЕГЕЈОТ “

Здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, по повод одбележувањето на 70 -годишнината од завршувањето на Граѓанската војна денес 11.04 2019 година во Дом на АРМ се организира ПРОМОЦИЈА на две книги “ПЕСНИ ЗА ЕГЕЈОТ” и “РАСКАЗИ ЗА ЕГЕЈОТ “. Автори на овие книги се учениците од сите училишта во Републиката. (учесници на конкурсот
распишан од страна на здружението ‘ТГА за ЈУГ” под мотото ДА НЕ ГО ЗАБОРАВИМЕ МИНАТОТО, НО ДА СЕ СТРЕМИМЕ КОН ПОДОБРА ИДНИНА).Промотори на книгите беа самите автори.
Стручната комисија на здружението ги разгледа сите творби и ги додели награди на следниве ученици-

НАГРАДЕНИ ПЕСНИ :
Прва награда
“ ВО РОДНАТА ЗЕМЈА” Ива Аврамовска
6 -б одд. -“ОУ Ацо Шопов,, ментор Александра Јорданоска
пофалници:
Анастасија Ѓеоргиевска VIIб
Леона Ширкова VIв
Јана Велковска VIа
Ивана Јанкова VI а
Тамара Маневска VIа
Петар Златков VI б
Ивона Штерјова VI а

Националната веб-платформа за образование

ОПШТИНА БУТЕЛ

Календар
мај 2024
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Следете не