ОСНОВНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „АЦО ШОПОВ“ СКОПЈЕ

На 23.10.1893, македонските великани Даме Груев, Петар Поп Арсов, Христо Татарчев, Христо Батанџиев, Иван Хаџи Николов и Андон Димитров ги поставија темелите на Организацијата која ќе одигра клучна улога во борбата за национално признавање на македонскиот народ и неговото државно правно конституирање.Под паролата „Смрт или слобода за Македонија“, оваа Организација го обедини македонскиот народ во организираниот отпор за подигнување на востание и за реализирање на сонот за сопствена слободна држава. Успехот на Македонската револуционерна организација го согледуваме и во фактот дека илинденските идеали , преку Собранието на АСНОМ го однесоа нашиот народ до конечно создавање на нашата самостојна и суверена Република Македонија

.

Националната веб-платформа за образование

ОПШТИНА БУТЕЛ

Календар
мај 2024
П В С Ч П С Н
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Следете не